Köpeklerin Beslenme Alışkanlıkları ve Köpek Mamaları

Evcil olmayan köpeklerde yemek buldukları zaman fazla miktarda yemek yedikleri bilinir. Yedikleri yemekleri sindirmek için ise uzun süre uyurlar. Hareketsizlikleri uzun sürer. Evcil köpeklerde de bu durum gözlenir. Ara öğün verilmeden ana öğünlerle köpek maması yedirilebilir. Ancak köpeğinizle oynamak, koşmak ve köpeğinizle enerjik ve kaliteli vakit geçirmek isterseniz küçük dostunuza sık sık ama azar azar köpek maması yedirmeniz gerekir. Bu sayede yedikleri yemekleri kolay sindirirler ve size ayak uydurmakta zorlanmazlar. Günde iki öğün mama vermek köpeğiniz için yeterli olacaktır. Eğer vaktiniz yeterli değilse veya başka sebeplerle iki öğün besleme imkanınız olmaz ise küçük dostunuzu sabahları bir kere besleyebilirsiniz. Ona tüm gün yetecek bir miktarda öğün olmasına dikkat edin. Köpek mamalarını kolayca satın almak için ise online pet shop sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Köpek ve kedi beslenmelerinin düzenli olmasını severler. Düzensiz bir şekilde verilen köpek maması, her gün farklı saatlerde yenen yemek köpeklerde sindirim sisteminin bozulmasına neden olabilir. Sık sık yemek düzeni değiştirmek de köpeğinizin sağlığına iyi gelmeyecektir. Bu sebeple hem size uygun vakitleri dikkate alarak hem de köpeğinizin biyolojik ihtiyaçlarını göz ardı etmeyerek bir beslenme programı oluşturmalısınız. Mümkün oldukça bu programın dışına çıkmamalısınız. Köpeğiniz bu sayede sağlıklı bir şekilde beslenmiş olacaktır.

Köpekler, yedikleri köpek maması kalitesini yedikten sonra sahibine belli eden bir canlıdır. Lezzetli ve kaliteli bir mamayı köpeğinizle paylaştığınız zaman, verdiğiniz tüm miktarı keyifle yediğini göreceksiniz. Aksi taktirde verdiğiniz mamamın bitmediğini göreceksiniz. Ayrıca köpeğinizin tüyleri daima parlak olmalıdır. Bu durum da köpeğinizin yediği mamanın kalitesi ile yakından alakalıdır. Aynı zamanda köpeğinizin dışkısı kolay dağılmayan bir yapıda olmalıdır. Katı olmasına rağmen kuru olmayan dışkılar, kaliteli köpek maması kullandığınızın göstergesi olacaktır. Kaliteli bir mamayı önerilen miktarda kullandığınızda köpeğiniz sizinle oynamak için istekli, gün boyu enerjik ve mutlu olacaktır.

Çeşitli sebeplerle köpek mamanızın markasını veya çeşidini değiştirmek isterseniz yeni mamayı küçük dostunuza yavaş yavaş tanıtmalısınız. Aynı çeşit et içeren bir köpek maması olsa dahi başlarda köpeğinize farklı gelebilir. Bu nedenle yeni mamayı yemeyi red edecektir. İlk öğünde eski mamanın çeyreği ölçüsü eski mamanın içine katılmalıdır. Yeni mamanın miktarı yavaş yavaş artırılarak eski mamayla karıştırılarak verilmeye devam etmek gerekir. Bazı durumlarda köpeğiniz karışık mamayı yemek istemeyecektir. Köpeğinize zorla bu karışımı yedirmeye çalışmayın. Eski mamasını öğün olarak verdikten sonra birkaç gün bekleyin. Daha sonra tekrar karışık mama vermeyi deneyin. Köpeğiniz yeni mamanın tadına yavaş yavaş alışmış olacaktır. Böylece yeni mamaya geçmiş olacaksınız.

Yaş veya kuru fark etmeden köpeklerin yemek yedikleri kapları kirlenir. Bu da bakteri oluşumu yapacaktır. Kendi yemeklerimizi her zaman temiz tabaklarda yemeyi tercih ettiğimiz gibi evlerimizde beslediğimiz köpeklerimizin de her zaman temiz kaplarda yemek yemeleri gerekir. Bu onların en doğal haklarıdır. Mümkün olduğu ölçüde köpek mama kapları her gün yıkanmalı veya değiştirilmelidir. Köpeklerin mama kapları yıkanırken güçlü kimyasal içeren temizleyiciler kullanılmamalıdır. Normal bir deterjanla yıkanan mama kaplarının temiz su ile çok güzel bir şekilde durulanmalı ardından da kurulanmalıdır. Çünkü çok az da olsa deterjan kalıntısı mama kabında kalacak olursa köpeğiniz bunu fark edecek ve mama koyduğunuz kaptan mama yemeyi kabul etmeyecektir. Kirlendiği zaman bakteri oluşmasını engellemek veya en az seviyeye indirmek için ise paslanmaz çelik ve plastik mama kabı kullanmak gerekir. Özellikle yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla bakteri oluşumu artar. Bu nedenle özellikle yaz aylarında köpek mamalarının kaplarını sık sık değiştirmek köpeğinizin sağlığı için gereklidir.